Projekt Grantowy p.n. “Realizacja działań na rzecz zachowania lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego”
Prezentujemy państwu kolejny projekt grantowego LGD zrealizowany w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2016-2022 p.n. “Realizacja działań na rzecz zachowania lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego”. Oto jakie zadania udało się zrealizować przez czternastu grantobiorców za łączną kwotę około 127000,00 zł.
1. „Zakup Strojów Ludowych dla Koła Gospodyń Wiejskich w Słonnem”
KGW powstało w 2018 roku i od tej pory aktywnie działa na rzecz wsi oraz gminy. Koło liczy 43 członków i bierze udział w świętach i uroczystościach lokalnych, regionalnych, państwowych i kościelnych. Na różnego rodzaju konkursach zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia. Mając na uwadze rozwój i przyszłość stowarzyszenia, KGW zdecydowało się na zakup nowych strojów, typowych dla reprezentowanego regionu.
2. „Zakup marynarek estradowych i instrumentu muzycznego dla Orkiestry Dętej OSP w Dynowie”
Orkiestra występuje podczas różnych uroczystości organizowanych z okazji świąt państwowych, religijnych oraz lokalnych. We współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury organizuje koncerty, a także bierze udział w przeglądach orkiestr dętych OSP. Zakup marynarek estradowych ma na celu poprawę wizerunku Orkiestry, a zakup dodatkowego instrumentu muzycznego pomoże uatrakcyjnić jej repertuar.
3. „Zakup tradycyjnego wyposażenia w postaci hełmów paradnych, halabard, toporków oraz pasów dla straży bożogrobowych”
Ochotnicza Straż Pożarna Bartkówka w Dynowie corocznie bierze udział w organizowaniu takich imprez jak dożynki, święta kościelne, dni Pogórza, zawody sportowo-pożarnicze. Prowadzą szkolenia z udzielania pierwszej pomocy oraz zachowania się na wodzie. Realizacja projektu zintegruje i zaktywizuje zarówno młodzież oraz osoby starsze posiadające duże doświadczenie w kultywowaniu tradycji, jaką jest straż przygrobowa. Projekt pozwoli zachować od zapomnienia tradycyjne dziedzictwo lokalne związane z obchodami Świąt Wielkanocnych.
4. Zakup strojów dla Stowarzyszenia Kulturalnego ,,Carpatia”
Stowarzyszenie aktywnie działa i bierze udział w przeglądach, konkursach, występach na terenie LGD. W ramach projektu zakupiono stroje ludowe, które pomogą kultywować aktywność kulturalną, wzmocnią wizerunek Stowarzyszenia zachowującego miejscowe tradycje, obrzędy i zwyczaje wśród społeczności lokalnej, wpłyną na lepszą jakość jego działalności.
5. „Zakup strojów rzeszowskich dla KGW w Rokietnicy Woli”
KGW powstało w 2019 roku po odbyciu szkoleń organizowanych przez ARiMR. KGW liczy 38 członków, bierze udział w świętach i uroczystościach lokalnych, regionalnych, państwowych i kościelnych. Działalność KGW Rokietnica Wola to m.in. pokazy, degustacje, wystawy, występy. Mając na uwadze rozwój i przyszłość stowarzyszenia, KGW zdecydowało się na zakup nowych strojów, typowych dla reprezentowanego regionu rzeszowskiego.
6. „Zakup instrumentów muzycznych dla Orkiestry Dętej OSP w Husowie” Orkiestra dęta działająca przy Ochotniczej Staży Pożarnej w Husowie posiada bogatą tradycję oraz doświadczenie w promowaniu, upowszechnianiu i rozwijaniu działalności zmierzającej do kultywowania dziedzictwa lokalnego. Instrumenty stanowić będą uzupełnienie posiadanego, wyeksploatowanego długoletnim użytkowaniem przez orkiestrę sprzętu muzycznego.
7. „Zakup strojów ludowych dla Koła Gospodyń Wiejskich w Tarnawce – etap II”
Koło Gospodyń Wiejskich w Tarnawce prowadzi swą działalność od 1947 roku. Posiada ono bogatą tradycję oraz doświadczenie w promowaniu, upowszechnianiu i rozwijaniu działalności zmierzającej do kultywowania dziedzictwa lokalnego. Zakupiono spódnice oraz bluzki, które stanowią uzupełnienie posiadanych przez KGW strojów ludowych.
8. „Zakup strojów ludowych dla Zespołu Hadlanie”
Zespół istnieje od 30 lat i nieprzerwanie działa na terenie Gminy Jawornik Polski oraz powiatu przeworskiego. Zespół uczestniczy w rożnego rodzaju imprezach kulturalno – oświatowych, promuje tradycję i zachowanie dziedzictwa lokalnego, zwłaszcza przez wykonywanie utworów twórczości ludowej i religijnej. Zakup strojów umożliwi kultywowanie zachowania dziedzictwa lokalnego, a także poprawi wizerunek samego zespołu podczas występów.
9. Zakup gorsetów ludowych dla Stowarzyszenia Kobiet z Manasterza Stowarzyszenie działa od 2015 roku i czynnie włącza się w prace na rzecz rozpowszechniania kultury i zachowania dziedzictwa lokalnego. Organizuje lub współorganizuje imprezy w trakcie których promuje dziedzictwo lokalne: dożynki, biesiady. Do chwili obecnej Stowarzyszenie nie posiadało strojów ludowych, które tworzą wizerunek Stowarzyszenia jako organizacji promującej dziedzictwo lokalne. Członkinie Stowarzyszenia poprzez zakup gorsetów ludowych chcą utożsamić się z regionem, promować i rozpowszechniać zachowanie dziedzictwa oraz zachęcić innych mieszkańców do pracy na rzecz lokalnej społeczności.
10. „Zakup strojów ludowych dla Koła Gospodyń Wiejskich w Jaworniku – Przedmieście”
Koło zostało założone w 2021 r. i liczy 35 członków, którzy aktywnie angażują się w pomoc społeczną na rzecz mieszkańców Gminy Jawornik Polski. Zakup strojów ludowych znacząco rozszerzy obszar działania koła. Członkowie będą mogli reprezentować miejscowość i kultywować tradycje ludowe pośród mieszkańców gminy Jawornik Polski jak i regionu oraz obszaru LGD.
11. „Wsparcie działalności KGW Dylągowa poprzez zakup strojów ludowych”
Grantobiorca – OSP w Dylągowej jest jednostką, która poza głównymi statutowymi działaniami aktywnie uczestniczy w życiu społeczności lokalnej, wspierając lokalne inicjatywy i przedsięwzięcia podejmowane wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich, parafią i szkołą. OSP współpracuje z KGW przy organizacji wszelkiego rodzaju imprez i występów. Stroje ludowe dla KGW w Dylągowej prezentowane będą podczas różnego rodzaju występów, lokalnych uroczystości, dożynki, święta narodowe, festiwale, festyny, uroczystości religijne. Zakup przyczyni się do wzrostu zainteresowania tradycjami lokalnymi oraz do osiągnięcia celu w zakresie rozwoju aktywności społecznej poprzez wykorzystanie lokalnych walorów rekreacyjnych, kulturowych, środowiskowych oraz zachowania i promowania lokalnych zwyczajów i tradycji.
12. „Doposażenie Izby Pamięci w Ulanicy”
Zadanie zrealizowane przez OSP w Ulanicy, która poza głównymi statutowymi działaniami aktywnie uczestniczy w życiu społeczności lokalnej, wspierając lokalne inicjatywy i przedsięwzięcia podejmowane wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich, parafią, szkołą oraz Lokalną Grupą Etnograficzną z Ulanicy. OSP chciało zadbać aby wszystkie eksponaty były dobrze zabezpieczone i znalazły godne miejsce w Izbie Pamięci. Zadanie objęte projektem angażuje społeczność wsi Ulanica celem zebrania pamiątek do Izby Pamięci, których jest coraz więcej a po domach jest ich jeszcze mnóstwo.
13. „Zakup strojów ludowych dla Stowarzyszenia Pań w Hucisku Jawornickim”
Stowarzyszenie od wielu lat uczestniczy w rożnego rodzaju imprezach promujących dziedzictwo lokalne takich jak: dożynki, festyny ludowe, święto chleba, organizowało również biesiady promujące twórczość i tradycje ludowe. Podczas tych imprez Stowarzyszenie brało udział w rożnego rodzaju konkursach, podczas których oceniany był również strój uczestników. Celem operacji jest zachowanie i ożywienie dziedzictwa kulturowego oraz podtrzymywanie tradycji ludowych i kulturowych naszego regionu w środowisku lokalnym, poprzez zakup jednakowych strojów nawiązujących do tradycji ludowej. Dzięki realizacji projektu stworzą się odpowiednie warunki do rozwijania aktywności twórczej i kształtowania postaw otwartych w życiu społecznym dla członkiń Stowarzyszenia.
14. „Zakup tradycyjnych strojów ludowych szlacheckich oraz z epoki Księstwa Warszawskiego dla młodzieżowych grup artystycznych z Gminy Krzywcza”
Odbiorcami projektu będzie młodzież uczęszczająca do pięciu szkół podstawowych z terenu Gminy Krzywcza. Stroje wspomogą działalność lokalnych organizacji. W Gminie Krzywcza działają dwa młodzieżowe chóry ludowe, grupa teatralna oraz organizowane są zajęcia z tańca ludowego dla dzieci i młodzieży. Projekt pozwoli na integrację lokalnego społeczeństwa, jego aktywizację oraz na kultywowanie i zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego.